نکات مهم در مورد پاوریونیت بالابر

با پیشرفت روز افزون تکنولوژی امروزه شاهد این هستیم که بالابر‌ها و آسانسورهای هیدرولیکی کم‌کم جای تجهیزات قدیمی‌ تر را گرفته اند. چرا که این محصولات مزایای بیشتری را در اختیار استفاده کنندگان قرار خواهند داد. یک بالابر هیدرولیک دارای بخش‌ های مختلفی است که کنار هم قرار دادن آنها در یک سیستم منسجم، این امکان را به ما می‌ دهد که با خیال راحت از آسانسورها یا بالابرهای هیدرولیک استفاده کنیم. یکی از این بخش‌ های بسیار مهم بالابر و آسانسور، پاوریونیت است که باید حتماً آشنایی کافی با آن پیدا کنید. در ادامه این مطلب از سایت آسیا هیدرولیک متخصصین ما نکات مهم در مورد پاوریونیت بالابر را با شما در میان خواهند گذاشت.

 

پاوریونیت هیدرولیک

 

پاوریونیت بالابر چیست؟

پاوریونیت بالابر به قسمتی گفته می‌ شود که وظیفه تامین قدرت و نیروی محرک و کنترل آن را در بالابر‌ها یا آسانسورهای هیدرولیکی بر عهده دارد. این قسمت از بالابر هیدرولیک شامل بخش‌ های مختلفی مانند شیرآلات کنترلی فشار، مخزن هیدرولیک، پمپ هیدرولیک، موتور هیدرولیک و… است. اینکه برای هر بالابر یا آسانسور باید از چه پاوریونیتی استفاده کنیم؛ بستگی به عوامل مختلفی دارد که در ادامه این موارد را نام می‌ بریم:

  •  موقعیت‌ های محیطی و ترافیکی در محل نصب بالابر
  • سرعت بالابر
  • طول مسیری که بالابر قصد حرکت در آن را دارد
  • ظرفیت کابین یا میزان بار مد نظر برای جابجایی با استفاده از بالابر هیدرولیک

برای اینکه یک پاوریونیت با کیفیت برای بالابر خود داشته باشیم، ابتدا باید قسمت‌ های مختلف پاوریونیت با کیفیت باشند. در مرحله بعد کنار هم قرار دادن و مونتاژ کردن این قسمت‌ ها نقش تعیین کننده‌ ای در کیفیت نهایی دارد. هرگونه سهل‌ انگاری یا کوتاهی در زمان مونتاژ و یا خرید بخش‌ های مختلف برای پاوریونیت باعث می‌ شود که به قطعات دیگر این سیستم آسیب برسد. این قضیه باعث افزایش سر و صدا و استهلاک در این قسمت‌ ها می‌ شود. به طور کلی پاوریونیت بالابر به دو نوع مختلف تقسیم می‌ شود که در برخی از آنها موتور بیرون محفظه روغن و در موارد دیگر موتور داخل محفظه روغن قرار دارد. در بخش‌ های بعدی قسمت‌ های مختلف پاوریونیت را با هم مورد بررسی قرار می‌ دهیم.

معرفی قسمت‌ های مختلف پاوریونیت

برای آشنایی بهتر با پاوریونیت بالابر بهتر است که قسمت‌ های مختلف تشکیل دهنده آن را بشناسید.

المنت یا سیستم گرم کننده

دمای متوسط روغن موجود در پاوریونیت باید همیشه در حدود ۱۵ درجه سانتیگراد باشد. این المنت‌ ها وظیفه دارند تا در شرایطی که دمای روغن کمتر از این حد می‌ شود، گرمای لازم برای افزایش دما را تولید کنند. سیستم گرم کننده بخش جدانشدنی پاوریونیت بالابر به خصوص در مناطق سردسیر است.

تانک یا محفظه روغن

بسته به سرعت و ظرفیت بالابر از تانک‌ های مختلفی استفاده می‌ شود که می‌ توانند تمام روغن موجود در پاوریونیت را درون خود جای دهند. معمولاً پاوریونیت را بر روی یک پایه قرار می‌ دهند تا روند تخلیه روغن آسان تر باشد و از سوی دیگر این قسمت را از رطوبت دور نگه دارند. درون این محفظه‌ ها پره‌‌ هایی وجود دارد که باعث می‌ شود سرعت حرکت روغن کاهش یافته و روند تبادل حرارت بهتر انجام گردد. در ضمن این کار به کاهش آلودگی صوتی تولید شده کمک می‌ کند.

پمپ دستی

در شرایطی که بالابر به هر دلیلی در میانه راه گیر کند، برای حرکت دادن آن از یک پمپ دستی استفاده می‌ شود.

سیستم خنک کننده

در شرایطی که تعداد دفعات استفاده از بالابر در زمان مشخص افزایش یابد، روغن بیش از حد گرم خواهد شد. همین موضوع باعث می‌ شود تا عملکرد پاوریونیت بالابر با مشکل مواجه شود. از همین رو برای پایین آوردن دمای روغن از سیستم‌ های خنک کننده استفاده می‌ کنند.

موتور الکتریکی

این موتور که می‌ تواند از نوع AC یا DC باشد، در موارد مختلف بیرون یا درون پاوریونیت قرار می‌ گیرد.

سایلنسر

وظیفه کاهش آلودگی صوتی به وجود آمده ناشی از استارت و استپ را برعهده دارد.

نکات مهم در مورد خرید پاوریونیت بالابر

برای خرید بالابرهای هیدرولیکی باید نکات متفاوتی را مد نظر قرار دهید تا در عمل بتوان بدون هیچ مشکلی از آنها استفاده کرد. یکی از مهمترین موارد برای انتخاب شرکت ارائه دهنده خدمات آسانسور و بالابر این است که به کیفیت نمونه کارهای قبلی آن شرکت نیز توجه داشته باشید. فراموش نکنید به کارگیری تجهیزات بی‌ کیفیت یا ارزان قیمت در این مرحله، در طولانی مدت باعث افزایش هزینه‌ های شما خواهد شد. در بسیاری از موارد دیده شده است که وقتی قصد نصب و راه اندازی بالابر را دارند، کاهش هزینه‌ ها باعث افزایش استهلاک سایر قسمت های بالابر خواهد شد. علاوه بر این موارد حتماً روند انجام کارها را به افراد متخصص و آموزش دیده بسپارید، چرا که مونتاژ بخش‌ های مختلف پاوریونیت بالابر روی کیفیت کار نهایی آن تاثیر زیادی دارند. همچنین هر چقدر تعداد دفعات استفاده، طول مسیر و حجم بار مورد نظر برای جابجایی در بالابر بیشتر باشد، اصطکاک آن نیز بالاتر خواهد بود و نیاز به قطعات با کیفیت‌ تری برای قسمت‌ های مختلف پاوریونیت خواهید داشت.

تعمیر و سرویس دهی پاوریونیت بالابر

یکی از نکات مهم در مورد پاوریونیت بالابر، انجام سرویس‌ دهی‌ های دوره‌ ای برای بهبود عملکرد آن است. وقتی در دوره‌ های زمانی مشخص سرویس دهی‌ توسط افراد متخصص انجام شود، عمر مفید بالابر افزایش خواهد یافت و روند استفاده از آن برای شما بهتر خواهد بود. در ادامه مزایای این سرویس‌ ها را با هم بررسی می‌ کنیم:

 حرکت آرام و یکنواخت بالابر

پاوریونیت‌ هایی که در آنها از تجهیزات به روز و جدید استفاده شود، می‌ توانند بدون ضربه و لرزش بار یا افراد را برای شما جابجا کنند. همچنین روند شروع حرکت و ایستادن بالابر بسیار نرم و آرام انجام می‌ شود.

کاهش هزینه‌ها در طولانی مدت

وقتی روند سرویس‌دهی به شکل منظم انجام شود، از بروز بسیاری از مشکلات فنی جلوگیری خواهد شد و قطعات معیوب تعویض می‌ شوند. همین موضوع از آسیب دیدن سایر بخش های پاوریونیت جلوگیری خواهد کرد.

افزایش مدت زمان ضمانت

وقتی زمان سرویس دهی، قطعه‌ ای از پاوریونیت بالابر تعویض می‌ شود، می‌ توان برای آن قطعه ضمانت‌ نامه گرفت و با تعویض به موقع قطعات می‌ توان در زمان وقوع مشکلات مختلف، هزینه‌ ها را کنترل کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *